Tři moteta
pro smíšený sbor a capella (2003)

I. Ave Maria

Ave Maria, gratia plena,
Dominus tecum, benedicta Tu in mulieribus
et benedicus fructus ventris Tui Ieus.
Sancta Maria, mater Dei,
ora pro nobis pecatoribus,
nunc et in hora in mortis nostrae. Amen.

II. Adoramus Te, Christe

Adoramus Te, Christe, quia per sanguinem Tuum,
praetiosum redemististi mundum. Amen.

III. Ave verum

Ave verum, corpus natum de Maria virgine.
Vere passum, immolatum in cruce pro homine.
Cuius latus, perforatum, unda fluxit et sanguine.
Esto nobis praegustatum in mortis ex amine.
O Iesu dulcis, O Iesu Pie, O Iesu filli Marie
tu nobis misere. Amen

 

 


Jako první vzniklo na konci června 2003 Ave verum, ve kterém jsem použil delší verzi textu, tak jak jí objevíme v Graduale Romanorum. V jiných zpracováních textu skladby končí u verše "Esto nobis praegustatum in mortis ex amine." (např. asi nejznámnější Ave verum W. A. Mozarta, C. A. Saint-Saënse; jediné mě známé vyjímky tvoří pouze W. Byrd, Ch. Gounod a původní gregoriánská verze). Poté jsem se jsem se rozhodl zkomponovat daší dvě moteta a z nich vytvořit cyklus. Ave Maria jsem vytvořil jako nitěrnou modlitbu současného člověk k Panně Marii. Adoramus Te je zhudebněním známé modlitby. Jako jediná je polyfonně zpracovaná - jedná se o velmi volné fughato. Celý cyklus jsem dokončil v listopadu 2003.

Premiéra proběhla dne 10.2.2004 na autorském večeru z tvorby Jana Fily a Lukáše Sommera v paláci Pálffy. Smíšený sbor byl složen z mých přátel ze sboru Canti di Praga a spolužáků z konzervatoře, provedení řídila sbormistryně Tereza Bystřická. Na nastudování se kromě mé osoby ještě významnou měrou podílel Prof. Jiří Chvála, které mu tímto mnohokráte děkuji.

Protože premiérové uvedení nedopadlo přesně podle mých představ, nedávám sem na tyto stránky jeho záznam z tohoto uvedení.

Na Conviviu 2004 pořádaném Společností pro duchovní hudbu, jsem se seznámil se Stanislavem Mistrem, sbormistrem komorního sboru Pražští pěvci, který o tuto skladbu projevil velký zájem a chtěl jí zde provést (z toho sešlo z nedostatku času). V říjnu 2004 mi natočil společně s Marií Bartošovou demosnímek (multitrack).

Skladbu vyslechl Jan Bernátek, který mi doporučil, abych skladbu poslal do komise pro Dny soudobé hudby , která jí na sklonku ledna 2005 doporučila k uvedení na Dnech soudobé hudby 2005. Původně jsem zamýšlel, že skladbu společně se Salve Regina jako Čtyři moteta provedou Pražští pěvci se sbormistrem Stanislavem Mistrem, jehož sboru členem jsem se mezitím stal, ale bohužel díky nedostatku finančních prostředků ze strany pořadatelů se toto neuskutečnilo. Čtyři moteta byla uvedena na koncertě pořádaném Společností českých skladatelů (člena Asociace hudebních umělců a vědců AHUV) a Společností pro duchovní hudbu v rámci festivalu Dny soudobé hudby 2005 dne 14. listopadu 2005 v podání Pražskéko katedrálního sboru se sbormistrem Josefem Kšicou společně. Bohužel provedení bylo pokaženo dlohým vyzváněním mobilního telefonu jistého nejmenovaného skladatele starší generace a sbor se rozpadl. Z koncertu pořídil nahrávku Český rozhlas 3 - Vltava s režisérem prof. Jiřím Gemrotem.

Zpět Zpět