Primátor Dittrich
nezávislý, nekomerční film (2005) (délka 75 minut)


produkce: FinSmart
námět: Pražský kurýr 1894
scénář, kamera, režie a střih: Ing. Martin Mašek
hudba: Jan Fila
hrají:
Babička...........................................................Jitka Schlupková
Vnučka, babička v mládí..................................Hana Karlová
Babička v dětství.............................................Iva Hadzegová
Prababička......................................................Martina Horová
René, syn zkrachovalého milionáře.................Michal Schmoranz
Otec Reného, zkrachovalý milionář.................Vladimír Holub
Laura, krásná-ale-blbá...................................Jana-Eliška Venningová
Továrník, otec krásne-ale-blbé.......................Jiří Černý
Mamá krásné-ale-blbé....................................Jitka Černá
Ringhoffer.......................................................Marek Gasparovič
Karel, dělník ze Žižkova..................................Václav Pelouch
Televizní publicistka........................................Lenka Jelínková
Děti.................................................................Anna a Oto Linhartovi
psi (dogy)........................................................Morty, Joly, Vendy

Dále hráli: Petra Koretzová, Jan Koretz, Pietro Zigismund, Dana Sluková, Jiří Zeman, Richard Nosek, Terezka Nosková, Milana Bartošová, Ivana Cerhová, Miroslav Grégr, Zina Holubová, Markéta Poláková, Jana Steinfeldová, Vladimír Vyskočil, Jana Žamberská, David Schmoranz, Ivana Fialová a další.
Film je fikcí na pozadí velmi málo známých událostí. Odehrává se v Praze a na Šumavě ve dvacátých letech 20. století.

 

Na divadelním festiavalu Prkna 2005 v dubnu tohoto roku v Hradci Králové byla uvedena hra TD LŠHM 2004 Hvězdná noc s mojí hudbou. Přes Marcelu Salajkovou jsem se seznámil s panem režisérem Martinem Maškem, který mi nabídl spolupráci na svém novém filmu.

Hudbu k tomuto svému prvnímu filmu jsem napsal v létě ponejvíce v Bedřichově. Zvolil jsem drobný ansámbl ve složení flétna, hoboj, klarinet, tenorsaxofon, fagot, klavír, malé bicí (basový tom-tom, zavěšený činel, tam-tam), dvoje housle, viola, violoncello a kontrabas. V části filmu byl použit na přání pana režiséra reprodukovaný remasterovaný autentický jazz z 20. let minulého století. Ve scénách jsem použil dvou chodských lidových písní: Na tý louce zelený (pramen: Ludvík Kuba: Staré tance z Domažlicka, I. sešit, Poděbrady 1885 in: Karel Plicka: Český zpěvník, Vydavatelství Družstevní práce s. s. r.o., Praha 1940>) a Což ten slavíček vo půlnoci zpjivá?! (pramen: Jindřich Jindřich: Jindřichův chodský zpěvník, svazek III./č. 1, Domažlice 1930 in: Karel Plicka: Český zpěvník, Vydavatelství Družstevní práce s. s. r.o., Praha 1940), se kterými v průběhu celého filmu pracuji. Při kompozici jsem se nejvíce potýkal s faktem, že se musím přesně trefit hudbou na danou událost, která se odehrává v obraze. Po cvičení se stopkami a metronomem se mi to víceméně podařilo. Tato práce ale pro mně byla mimořádně přínosná, velmi mnoho jsem se při ní naučil.

Hudební složky se ujali jako těleso Single Purpose Orchestra Oto Reiprich (flétna), Lukáš Pavlíček (hoboj), Jiří Chudoba (klarinet), Dalibor Hála (tenorsaxofon), Jaroslav Dvořák (fagot), Stanislav Lukš (1. housle), Gabriela Krušinová (2. housle), Vít Kubík (viola), Jonáš Hájek (violoncello) a Martin Linhart (kontrabas). Klavírního partu, bicích nástrojů (na playback) a taktovky jsem se ujal sám. Vše jsme natočili ve studiu Budíkov v Mnichovicích u Prahy dnech 16. a 20. září 2005 za vydatné pomoci pana zvukaře Antonína Němce, kterému patří náš velký dík. Kompletace filmu pak probíhala v týdnu od 17. října.

Premiéra filmu se uskutečnila dne 22. října 2005 v sále Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze 1.

 

Zpět Zpět