Sonáta pro housle sólo
(2006)

I. Larghetto poco rubato. Allegro
II. Scherzo. Presto molto furioso e frenetico
III. Lento
IV. Moderato

 


Tuto svou sonátu jsem začal komponovat po skončení kompozice Pěti nálad pro klavír na jaře 2006. Eda Bayer mě už hodně dlouho přemlouval, abych pro něho něco napsal, ale několik let jsem to odkládal, protože jsem stále nebyl schopen najít odvahu pustit se do tak náročného úkolu napsat skladbu, ketá by uspokojila tak dobrého interpreta. Původně jsem zamýšlel, že skladba, kterou pro něho napíši, bude suita pro housle sólo. Materiál se ale při práci natolik transformoval, že postupem času bylo jasné, že dílo je závažnější než prostá suita. Sonátu pro housle sólo jsem dokončil v půlce května v Lipsku, kde se v té době konala premiéra mého Smyčcového kvartetu. Sonáta je mu věnována.

První věta je napsána v sonátové formě s dvěma tématy, úvodem a codou po provedení. Druhá věta - scherzo používá jako téma výsek z oblasti druhého tématu I. věty. Třetí. věta je expresivní meditací, částečně využívající názvuky na předchozí části. Závěrečné rondo skladbu uzavírá.

Premiéra skladby se uskutečnila dne 30. ledna 2007 v Atriu na Žižkově na koncertě věnovaném mému dílu. Skladbu přednesl Eduard Bayer.
Druhé provedení se uskutečnilo na koncertě skladatelského oddělení Pražské konzervatoře dne 8. února 2007 rovněž v provedení Eduarda Bayera.
Třetí provedení byl v rámci dvoudenního festivalu Podzimní introspekce nové hudby v Atriu na Žižkově, ktreý uspořádal Doc. Vlastislav Matoušek, dne 9. října 2007 rovněž v podání Eduarda Bayera.
Skladbu nastudovala též houslistka Linda Leharová, která jí původně měla přijet hrát do Atria na Žižkově v lednu 2007, ale pro nemoc z toho sešlo. Doufám, že brzy najde příležitost využít píli, kterou do této Sonáty vložila při studiu.
Dílo jsem zadal k provedení na Dny soudobé hudby 2008. Bylo provedeno Eduardem Bayerem 3. listopadu 2008 v komorním sále Deylovy konzervatoře.
Skladbu jsme živě natočili v kostele Svatého Matěje v Dejvicích 8. listopadu 2008. Rádi bychom poděkovali za svolení Otci Andrzejovi Kochovi CFM. Tato nahrávka je v playlistu poslechových ukázek.

Zpět Zpět